Idrijski žlikrofi
»Enega se ima v ustih, drugega se drži pred nosom na vilicah in tretjega se gleda še v skledi kot prihodnjega izbranega!«
Karel Bezeg
Idrijski žlikrofi so bili prva slovenska jed, ki je bila leta 2010 zaščitena s strani Evropske komisije. Natančen izvor žlikrofov je zavit v skrivnost. Nekateri viri pravijo, da je žlikrofe v Idrijo prinesla ena od nemških rudarskih družin iz Transilvanije v začetku 19. stoletja, saj se zdi, da je ime povezano z nemško besedo schlichtkrapfen.
Eno je gotovo – Idrija je že od sredine 19. stoletja znana po idrijskih žlikrofih in nič ne kaže, da bi navdušenje nad tem drobnim cmokom kmalu pojenjalo.
Recept
Sestavine:
Testo
300 g moke
1 jajce
60 ml vode
60 ml mleka
2 žlici olja
Nadev
500 g starega gostega krompirja
50 g slanine (slanino nadomestimo z ocvirki)
50 g čebule
1 šopek drobnjaka
1 šopek majarona
sol, poper po okusu
Navodila:
Vse sestavine za testo zmešajte ročno ali s kuhalnico. Testo mora biti gladko in elastično, brez zračnih mehurčkov ter mehkejše od testa za testenine. Pokrijte ga s plastično folijo in pustite počivati vsaj 30 minut.
Krompir kuhajte približno 25 minut, dokler ni popolnoma kuhan, in ga še toplega narežite.
V ponvi pražite na kocke narezano slanino in čebulo, dokler slanina ne postane hrustljava. Drobnjak in majaron drobno sesekljajte.
Krompirju dodajte slanino, čebulo in zelišča ter premešajte. Solite in poprajte po okusu.
- Iz nadeva oblikujte kroglice v velikosti oreščkov. Če bo krompirjeva mešanica lepljiva, bo pomagalo, če boste navlažili roke z vodo.
- Testo razvaljajte čim tanjše. Za ta korak lahko uporabite tudi stroj za testenine z režo za lazanje.
- Razvaljano testo obrežite tako, da dobite ravno črto, nato pa kroglice položite ob rob. Med njimi mora biti približno en prst prostora.
- Testo zvijte tako da pokrijete krompirjeve kroglice.
- S prstom pritisnite med kroglice, da mešanica med kuhanjem ne uide.
- Zarežite po sredini med vsakim parom kroglic.
- Oblikujte žlikrofe: robove stisnite skupaj, da nastanejo 'ušesa' cmoka, nato pa s palcem na vrhu naredite jamico. Cmoke hranite ločeno drug od drugega na pomokani površini.
- V loncu zavrite vodo in žlikrofe kuhajte, dokler ne priplavajo na površje.
- Žlikrofe običajno postrežemo z bakalco, ocvirki ali pa jih pokapamo z zaseko in potresemo z drobnjakom.