Blejska kremšnita

Blejsko jezero je najbolj priljubljena turistična destinacija v Sloveniji, skupaj s pravljičnim gradom na vrhu pečine in cerkvijo na edinem otoku. In noben izlet na Bled ni popoln brez blejske kremšnite ali blejske kremne rezine.

Blejsko kremno rezino je izumil Ištvan Lukačević, Vojvodinec, ki je v Slovenijo prišel kot slaščičar po drugi svetovni vojni. Temeljila je na receptih, ki jih je sin peka s priimkom Ravnik po potovanju po Avstriji in Nemčiji zbral na prelomu 20. stoletja, med drugim recept za kremo za vanilijevo pecivo. Lukačević je v zimskem času delal v pekarni Ravnik, kjer se je naučil vseh družinskih receptov, tudi recepta za kremo iz vaniljevega peciva, ki je kasneje postala osrednja sestavina Blejske kremšnite. Poleti je delal v kavarni hotela Park in dobil je idejo, da bi šamšnito, takrat na jedilniku, zamenjal z lažjo sladico. Rezultat, Blejsko kremšnito, lahko v kavarni Park še danes preizkusite. Vse več Slovencev pa začenja prisegati na domače kremšnite.

Bogataj, Janez.  Okusiti Slovenijo. Ljubljana: Rokus Gifts & National Geographic, 2007.

 

Recept

Sestavine (za pravokoten pekač velikosti 35x24 cm)

  • 500 g listnatega testa

  • 1,6 l polnomastnega mleka

  • 9 jajc (sobne temperature)

  • 400 g sladkorja (300 g zmešamo z rumenjaki, 100 g zmešamo z beljaki)

  • 180 g moke

  • 2 žlici koruznega škroba

  • 20 g vanilijevega sladkorja (ali 2 žlički vanilijeve paste)

  • 2 žlici domačega ruma

  • 1/2 žličke vinskega kamna ali žličko kisa ali limoninega soka (za stabilizacijo beljakov)

  • 600 ml sladke smetane

  • 1 žlička vanilijeve paste

Navodila:

Peka listnatega testa

  1. Listnato testo razvaljajte v dva pravokotnika, velikosti 36 x 25 cm. Pri peki se bo testo skrčilo, zato mora biti nekoliko večje od dimenzij pekača.

  2. Testo prebodite z vilicami. To omogoča, da para uhaja, da se testo v pečici ne napihne.

  3. Vsak list testa pecite prvih 5 minut pri 215C, nato zmanjšajte temperaturo na 180C in pecite še 15 minut; na koncu znižajte temperaturo na 160C in pecite še nekaj minut (največ 10).

  4. Pustite, da se testo ohladi.

Vanilijeva krema

  1. Ločite beljake in rumenjake. Če imate samostojni mešalnik, dajte beljake v skledo samostojnega mešalnika. Če ne, jih dajte v veliko skledo.

  2. Rumenjakom dodajte 100 ml mleka, sladkor, vanilijev sladkor, rum in moko ter mešajte, da dobite enotno zmes.

  3. 100 ml mleka mešajte s koruznim škrobom, dokler ni zmes popolnoma gladka.

  4. V veliko ponev s težkim dnom dodajte 1,4 l mleka in zavrite.

  5. Beljakom dodajte vinski kamen in jih stepite v sneg. Nato začnite dodajati sladkor med neprestanim stepanjem beljakov, dokler ne postanejo vrhovi svetleči in čvrsti.

  6. Mešanico rumenjakov in koruznega škroba vlijte  v vrelo mleko in stepajte z električnim mešalnikom, dokler krema ne postane gosta, približno 15 minut. Temperatura ne sme biti previsoka, da se vanilijeva krema ne prižge. To je najpomembnejši korak – če vanilijeva krema ni dovolj kuhana, boste morali kremšnito postreči v skodelici.

  7. V gosto beljakovo zmes med nenehnim stepanjem vlijte vročo vanilijevo kremo.

Izdelava kremne rezine

  1. En list pečenega listnatega testa dajte v vzmetni model. Nanj vlijte vanilijevo kremo in počakajte, da se ohladi, približno 5 ur.

  2. Sladko smetano stepajte z vanilijevo pasto in jo namažite po vanilijevi kremi.

  3. Osnova kremne torte je kvadrat 7x7 cm. Drugi list testa je najlažje razrezati na kvadratke 7x7, preden ga položite na plast stepene smetane. Pravzaprav jaz kvadratke hranim ločeno, na kremšnite pa jih dam tik pred serviranjem, da kvadratki listnatega testa ostanejo hrustljavi.

  4. Torto narežite, potresite s sladkorjem v prahu in postrezite.

Previous
Previous

Makova potica

Next
Next

Belokranjska pogača