Kruh Bosman
Bosman je obredni pleteni poročni kruh iz Prekmurja. Beseda bosman naj bi izvirala iz besede bóze, kar v srednjeveški nemščini pomeni deček. Kot tak je bosman metafora za moške potomce; ponekod število pletenic napoveduje število otrok, ki se bodo rodili v zakonu.
Prva omemba bosmana sega v 17. stoletje, ko naj bi mladoporočenci podarili kruh bosman lokalnemu duhovniku. Iz leta 1858 imamo opis bosmana, pri čemer je navedeno, da je bil poleg rož okrašen tudi s figurami svatov, petelinov in krav ter da je bil oblikovan kot dojenček.
Bosman je imel pomembno vlogo pri poročni slovesnosti. Gostje so plesali s kruhom, preden so ga predstavili nevesti in ženinu. Ob koncu poroke so ga razrezali in ponudili svatom.
Ples z bosmanom se je obdržal vse do 20. stoletja, nato pa je bosmana počasi zamenjala sodobna poročna torta.
Kruh, ki prinaša srečo v zakonu
Bogataj, Janez. Okusiti Slovenijo. Ljubljana: Rokus Gifts & National Geographic, 2007.
Recept
Sestavine:
700 g moke
10 g instant kvasa*
80 g masla sobne temperature
300 ml toplega mleka
2 žlički sladkorja
2 jajci
1 jajce za premaz
*prepričajte se, da na embalaži piše, da lahko kvas vmešate direktno v testo. Nekatere vrste suhega kvasa je pred uporabo potrebno zmešati z vodo, sladkorjem in moko tako kot svež kvas.
Navodila:
Testo
V večjo skledo dajte moko in kvas, dobro premešajte in po robu potresite sol.
V ločeni posodi zmešajte mleko, sladkor in jajca.
Moki dodajte mlečno zmes in maslo ter gnetite toliko časa, da bo testo mehko in elastično (približno 15 minut z električnim mešalnikom).
Pokrijte s plastično folijo in pustite počivati na toplem, dokler se testo ne podvoji (približno 90 minut).
Izdelava bosmana
Pečico segrejte na 200 C.
Vzemite testo in ga razdelite na 8 kosov, 4 velike in 4 manjše (veliki kosi naj bodo približno eno in pol krat večji od manjših).
Vzemite 4 velike kose in vsakega razvaljajte v dolg pramen (približno 30 cm dolg). Nato jih spletite, kot je prikazano na spodnjih slikah. V grobem gre takole. 1. korak: Tretji pramen položite čez drugega (2. slika). 2. korak: Pri novem aranžmaju najprej vzemite dva desna pramena in levo položite čez desno. V drugem paru pramenov na desni nataknite levi pramen čez desni pramen. Ideja je; če je šel pramen v enem koraku čez drug pramen, bo naslednjič, ko boste tkali, ta pramen šel pod pramen; če je šel pramen pod pramen, bo naslednjič, ko boste pletli, šel čez pramen (3. slika). 3. korak: Ponovno vzemite srednja dva pramena in položite desno čez levo.
Ponavljajte korake 1, 2 in 3 iz prejšnje točke, dokler ne porabite vsega testa.
- Vzemite tri manjše kose testa, jih razvaljajte v pramene (približno 25 cm dolge) in naredite standardno pletenico.
- Preostalo testo lahko uporabite za okraske, na primer ptice, kot je prikazano spodaj (za oblikovanje oči lahko uporabite gorčična semena ali nageljnove žbice). Lahko naredite tudi spiralo, tako da najprej razvaljate kos testa, nato pa ga oblikujete v spiralo.
- Manjšo pletenico položite na veliko pletenico.
- Okrasite s ptiči in spiralami ter dajte na toplo, da vzhaja.
- V skodelici razžvrkljajte jajce in z njim nežno premažite kruh.
- Pecite približno 90 minut. Pokrijte z aluminijasto folijo, da na vrhu ne bo preveč zapečeno.