Francoska solata
Zgodovina francoske solate sega v 60. leta 19. stoletja—prvič je bila predstavljena javnosti v Rusiji pod imenom Olivierjeva solata. Vsebovala je razkošne sestavine, kot so kaviar, repki rakov, dimljena raca in podobno. Ustvaril jo je Lucien Olivier (od tod tudi poimenovanje), kuharski mojster priznane moskovske restavracije Hermitage, ki je privabljala rusko aristokracijo in intelektualce – med drugim tudi Turgenjeva in Čajkovskega.
Točnega recepta Olivier nikoli ni razkril, a eden njegovih pomočnikov, Ivan Ivanov, je po oktobrski revoluciji v 30. letih 20. stoletja na meniju restavracije Moskva ponudil jed, podobno originalni Olivierjevi solati. Restavracija sicer ni bila tako prestižna kot Hermitage, zato so bile temu primerno tudi sestavine skromnejše: namesto kaviarja korenje in kisle kumarice, namesto skrivnostnega preliva pa sovjetska majoneza.
Prenovljeno različico solate je leta 1939 promovirala sovjetska oblast v znameniti Knjigi o okusni in zdravi hrani. Propaganda je bila učinkovita – Olivierjeva solata je postala nepogrešljiv del novoletnih praznovanj po vsej Sovjetski zvezi. Z ruskimi priseljenci je nato potovala tudi v druge države, med njimi v Slovenijo, kjer v “francoski solati” še danes uživamo ob praznikih, piknikih in nedeljskih kosilih.
Recept
Sestavine:
300 g olupljenega in na kocke narezanega krompirja
200 g olupljenega in na kocke narezanega korenja
200 g graha (zamrznjenega)
150 g krastavcev kornišonov (nasekljanih)
200 g majoneze
1 čajna žlička gorčice
1/2 čajne žličke soli
sveže mlet poper po okusu
Namig: Nekateri v Olivierjevo solato radi dodajo trdo kuhana jajca. Za to količino zelenjave lahko po želji uporabite dve jajci. V moji družini francosko solato ponavadi postrežemo brez jajc.
Navodila za pripravo:
Krompir dajte v kozico in ga prelijte z dovolj hladne vode, da je popolnoma prekrit. Dodajte sol in zavrite. Krompir kuhajte približno 10 minut na zmernem ognju. Odcedite in ga prestavite v večjo skledo.
Korenje in grah dajte v drugo kozico, ju prelijte s slano vodo in kuhajte na močnem ognju največ 10 minut (ne čakajte, da voda zavre – merite čas od trenutka, ko jo postavite na štedilnik).
Krastavce narežite na kocke.
Krompir, korenje, grah in nasekljane kumarice zmešajte z majonezo, gorčico in soljo. Popoprajte po okusu.
Solato postavite v hladilnik in jo postrezite dobro ohlajeno.