Tiramisu

Tiramisu je ena izmed najbolj priljubljenih italijanskih sladic, sestavljena iz plasti s kavo prepojenih piškotov in bogate maskarponejeve kreme.

Ime dobesedno pomeni ‘dvigni me’ in po eni zgodbi naj bi ga v 19. stoletju iznašla lastnica bordela v Trevisu, da je gospode oživila, preden so se vrnili k svojim ženam.

Ta zgodba je zabavna, ampak verjetno neresnična. Izvor sladice je jabolko spora med prebivalci italijanskih dežel Furlanije-Julijske krajine in Benečije. Po prepričanju prvih je izumitelj tiramisuja Norma Pielli, ki je leta 1951 spremenil recept za Dolce Torino, tako da je vključeval maskarpone in savoiardi piškote, potopljene v kavo. Po prepričanju slednjih je recept za tiramisu Roberto Linguanotto, slaščičar v Le Beccherie, osnoval po tradicionalni sladici iz Benečije, sbadutinu.

Gigi in Clara Padovani, avtorja knjige Tiramisu - Zgodovina, zanimivosti, interpretacije najbolj priljubljene italijanske sladice, sta podprla furlanski izvor tiramisuja in prvi klasični tiramisu izsledila v hotelu Roma v furlanskem mestu Tolmezzo. Kljub furlanskemu izvoru zakonca Padovani priznavata, da je Benečija igrala pomembno vlogo pri popularizaciji sladice na nacionalni in mednarodni ravni. Na primer, prvi objavljeni recept je bil natisnjen leta 1981 za benečansko revijo Vin Veneto. Avgusta 2017 je bil Tiramisù uradno dodan na seznam tradicionalnih regionalnih jedi Furlanije-Julijske krajine.

Glede na to, da je Slovenija tik ob meji z Italijo, ni presenetljivo, da smo Slovenci posvojili tiramisu in začeli eksperimentirati s sestavinami. Koprski lokal Barba na primer streže 50 različnih vrst tiramisujev. Ker sem sama bolj konzervativna v kuhinji, prisegam na klasični tiramisu, ki ga že vrsto let pripravljam po spodnjem receptu.

Lokal v Kopru, kjer ponujajo kar 50 vrst tiramisuja

Tiramisù, All You Need to Know About the Iconic Italian Dessert

 

Recept

Sestavine (za pekač velikosti 35x24 cm):

  • 500 g Savoiardi piškotov

  • 350 ml zelo močne kave

  • 50 ml domačega ruma

  • 20 g vanilijevega sladkorja (lahko nadomestimo z 1/2 žličke vanilijeve esence)

  • 500 g maskarponeja

  • 2 sveži jajci sobne temperature

  • 25 g (2 žlici) + 35 g (3 žlice) sladkorja (deljeno)

  • 500 ml sladke smetane

  • 1 žlička vanilijeve esence ali vanilijeve paste

  • kakav v prahu

Navodila:

  1. Kavo zmešajte z rumom in 20 g vanilijevega sladkorja.

  2. Savoiardi kekse položite na dno pekača v enakomerni plasti. Po potrebi jih narežite na kose.

  3. Polovico kavne mešanice pokapajte po keksih (žlico po žlico). Savoiardi piškoti hitro razpadejo, zato jih sama običajno ne namakam v kavo.

  4. Z električnim mešalnikom v srednje veliki posodi stepajte rumenjake in 3 žlice sladkorja, dokler ne dobite zelo bledo rumene in puhaste mešanice.

  5. Maskarpone nežno vmešajte v rumenjakovo zmes.

  6. Beljake s ščepcem soli z električnim mešalnikom penasto stepajte približno 1 minuto. Počasi dodajte preostali 2 žlici sladkorja in nadaljujte z mešanjem, dokler ne nastanejo čvrsti vrhovi.

  7. Beljakovo zmes vmešajte v maskarponejevo zmes in jo enakomerno razporedite po plasti piškotov.

  8. Na plast maskarponeja položite še eno plast piškotov in jih pokapajte s kavno mešanico.

  9. Sladko smetano stepajte z 1 žličko vaniljeve esence, dokler ne nastanejo srednji vrhovi, približno 3-4 minute. Z njo premažite plast piškotov.

  10. Po vrhu tiramisuja presejte gosto plast kakava v prahu. Pustite v hladilniku čez noč, da se keksi zmehčajo (ali vsaj za 8-9 ur).

Previous
Previous

Kostanjeva potica

Next
Next

Prekmurski Dödöli